Lietajúci Drahokam ...

Lietajúci Drahokam ...

Aktualizace: led 29

Rybárik riečny ( Alcedo atthis ) Pre svoje krásne sfarbenie je nazývaný lietajúci drahokam


Rybárik je približne 16,5 cm veľký vták z čeľade rybárikovité (Alcedinidae). Je veľmi výrazne sfarbený s oranžovou spodinou a modrým chrbtom, krídlami a temenom. Výrazným znakom je tiež jeho nápadne dlhý zašpicatený zobák. .

Vyskytuje sa pri pomaly tečúcich čistých vodách na veľkom území Európy, Ázie a Severnej Afriky. V Strednej Európe pritom ide o jediného zástupcu svojej čeľade.

Rybárik riečny je po väčšinu roka samotársky žijúci a prísne teritoriálny vták. Živí sa predovšetkým menšími rybami, ktoré loví strmhlavým útokom pod vodou, ale v malej miere sa v jeho potrave objavuje aj vodný hmyz a obojživelníky. Hniezdia v norách, ktoré si hĺbia v strmých brehoch vôd...

zdroj : Wikipedia


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 400mm F/2.8E FL ; ISO1600 ; F/8 ; 1/500s


Rybárika chodím veľmi rád pozorovať a aj fotiť . Našiel som pár miest na SK a neďaleko práce v Rakúsku kde sem tam skočím popozerať ako sa im darí . Ale väčšina týchto fotiek je od jazierka ktoré ma kamarát Benedikt na záhrade :) Prvý krát jeho jazierko navštívil rybárik pred 3 rokmi a nezdržal sa tam dlho .. Až túto zimu je tam opäť a Benove pozvanie som s radosťou prijal. Jednu sobotu nám vyšlo celkom pekné svetlo a aj sme niečo nafotili .Ben tam fotil podvodné fotografie ako rybárik loví :) Ja som si nafotil také atlasovky ... Pred dvoma týždnami sme sa opäť dohodli na spoločnom víkendovom fotení a kedže malo snežiť a pršať tak všetko nasvedčovalo tomu že môžu vzniknúť zaujímavé fotky :) Počasie a ani rybárik nesklamali ale 2 dni presedieť vo fotostane pri mínusových teplotách nieje nič príjemné :) Ale fotky a pozorovanie tohto neúnavného lovca stálo za to :)


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 400mm F/2.8E FL ; ISO800 ; F/5.6 ; 1/500s


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 400mm F/2.8E FL ; ISO1600 ; F/5.6 ; 1/250s


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 300mm F/4D ; ISO800 ; F/5 ; 1/400s


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 400mm F/2.8E FL ; ISO1600 ; F/5.6 ; 1/250s


foto: Ľubomír Novák ; Nikon Z6 ; AF-S 300mm F/4D ; ISO800 ; F/5 ; 1/500s


Už teraz sa teším na nové stretnutia s lietajúcim drahokamom .. Ešte aj táto zima je slabá čo vyhovuje rybárikom , tak dúfam že do jari prežijú vo veľkom počte a bude aj načo pozerať ......

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© 2019 by  Lubomir Novak