Foto-expedícia Španielsko 2020

Foto-expedícia Španielsko 2020

Aktualizace: 13. pro 2019

Toto je jediná poriadna foto-expedícia ako sa patrí . Miesto kam ideme je vzdialené cca 3000km , ide sa osobným autom :) V Španielsku som bol minulého roku prvý krát , chceli sme aspoň vidieť a pri troche štastia aj nafotiť dropa - Drop velký (Otis tarda) . Tak po zisťovaní informácii na internete som dostal nejaké tipy na miesta kde by sa mal vyskytovať drop veľký . Nič nenechávame na náhodu a objednávam aj pevný kryt na dva dni . Tesne pred odjazdom do Španielska mi písal majiteľ krytu že sa zle pozeral do kalendára a tie dni sú obsadené . Ale že môžme ísť v stredu na jeden deň . Pritom sme mali objednaný pondelok - utorok . Boli sme nachystaný tak nám to nejak nevadilo . V sobotu ráno sme vyrazili a v nedeľu okolo obedu sme dorazili na vytipované miesto .Je to sústava lagún a fakt to tam žilo , vodného vtáctva tam bolo dosť . Na informačných tabuliach nachádzame informácie že fakt tam môže byť drop . Prešli sme snáď všetky lagúny z ďalekohľadom prehľadali celé okolie ale dropa sme nevideli .V Španielsku nikto nerozumie cudziemu jazyku - skúšali sme nemecky, anglicky , ruky nohy :D ale nepomáhalo ... Nakoniec sme stretli rangera ktorý to tam mal na starosti. Mysleli sme že on by mohol aspoň pár slov rozumieť kedže prichádza do kontaktu s turistami . Ale Španiel nesklamal a nerozumel ani slovo . Ale potom ma napadlo komunikovať cez Google translátor a on pristúpil na takú komunikáciu .. Po chvíli nám označuje na mape miesto kde by mali byť dropy . Neváhame a rýchlo sa presúvame na dané miesto . Sú to tisíce hektárov polí kde nič iné nieje a tam presne majú vhodné podmienky k životu . Netrvalo dlho a prvý krát vidím dropov cez ďalekohľad ale nenechali nás prísť na menej ako 300-400 metrov .Boli tam aj cesty ale ani z auta sa nenechajú pozorovať . V ten večer sme vytipovali kde sa ráno zamaskujeme a vyskúšame niečo nafotiť . Nasledujúce ráno ešte za tmy sme sa zamaskovali na vybraných miestach . Honzo tam mal dropov na 100 metrov ja som ich len počul za horizontom . Tak zas celý deň chodíme , sledujeme a vytipovali sme dalšie miesto . Ráno za tmy sa tam maskujeme a čakáme a s východom slnka nám prišiel na pár metrov drop , mi sme neverili vlastným očiam a fotili v eufórii :D Už aj keby sme nič viac nenafotili do konca expedície tak to by nevadilo .


Poobede sme sa presunuli na hotel , dohodli podrobnosti ohľadom fotenia v kryte . Ráno nás Alfonso odviezol do krytu . Za šera pozorujeme dropy okolo krytu ale nebolo svetlo . Potom sa trochu posunuli ďalej ale dalo sa niečo nafotiť . Potom zrazu všetky dropy poodleteli ďalej niečo ich vyplašilo . Tu zrazu si to niekto s traktorom namieril pred kryt a začal nám orať tam :D A bolo po fotení ... Takže ak chceš zažiť niečo podobné neváhaj ma kontaktovať , lebo iba jedného-jednu berieme k nám ..

Táto foto-expedícia je spojená aj s fotením v Camarque ( Rezervácia Camargue sa rozkladá v najväčšiej západoeurópskej delte , medzi dvoma ramenami riek Rhon . ) Dajú sa tam vidieť niekoľko druhov vtáctva.


Nieje presne stanovený plán . Mení sa podľa -počasia , dohody a podmienok . Dole uvedený priebeh je len čisto informatívny kôly predstave :)


Priebeh expedície :

 • 4.4.2020 odjazd v raných hodinách z ČR

 • 5.4.2020 príjazd do Španielska

 • 6.4.2020 fotenie v pevnom kryte

 • 7.4.2020 fotenie v pevnom kryte

 • 8.4.2020 fotenie v pevnom kryte

 • 9.4.2020 fotenie po okolí

 • 10.4.2020 presun do Francúzska , Camarque

 • 11.4.2020 fotenie v Camarque

 • 12.4.2020 po rannom fotení v Camarque , odjazd domov

 • 13.4.2020 nad ránom príjazd domov

Hlavné fotografované druhy :

 1. Drop velký / great bustard (Otis tarda)

 2. Šišila bocianovitá / black-winged stilt (Himantopus himantopus)

 3. Šabliarka modronohá / pied avocet ( Recurvirostra avosetta)

 4. Plameniak ružový / greater flamingo (Phoenicopterus roseus)

 5. Volavka popolavá/ grey heron (Ardea cinerea)

 6. Drop malý / little bustard (Tetrax tetrax)

a veľa dalších druhov ....Termín :

4.4.2020 - 13.4.2020


Doprava:

Osobným autom , pôjdem z východného slovenska Poprad - Žilina - Makov - Olomouc - Hradec Králove - Praha - Norimberg - Španielsko . Cesta sa upraví podľa potreby.

Cena:

Predpokladaná cena 750€ ( ubytovanie , pevné kryty , cesta autom ) každý si hradí všetko sám na mieste

Takže ak má niekto záujem , neváhajte ma kontaktovať


Voľné miesta :

Iba 1 voľné miesto.

Stravovanie:

Individuálne , v okolí sa nachádzajú obchody . Možnosť stravovať sa v reštaurácii .Ceny sú takmer rovnaké ako v ČR alebo SK .Nakúpiť si potraviny nieje problém . Preto ani neodporúčam si brať zbytočne sebou veľa potravín.


Ubytovanie:

Ubytovanie je väčšinou v stane ale tie dni čo budeme v kryte tak máme ubytovanie na hotely .


Kontakt


Foto-expedície:

Helgoland - zima 2020

Shetlandské ostrovy 2020


Fotobanka:

Drop veľký


 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon

© 2019 by  Lubomir Novak